Vybíráme nástroj

Kupujeme zobcovou flétnu

pokud budeme kupovat zobcovou flétnu, nebude to asi žádný problém, neboť je v současné době na trhu značný výběr.

Přesto bych doporučila  vybírat z renomovaných značek jako je např. Yamaha nebo Aulos  jež jsou k dostání v rozmezí od 300 Kč do 1200 Kč a požádat někoho znalého věci o vyzkoušení nástroje, hlavně vzhledem k ladění.

Dobře ladící nástroj dává začátečníkovi jistotu o správné představě výšky tónu a pomáhá utvářet sluchové návyky. Rovněž mohou nastat také odlišnosti v barvě tónu, a tak je dobré zaposlouchat se a posoudit zda barva tónu je nám příjemná.

Pro malé děti bude stačit nástroj v nižší cenové kategorii z odolnějšího materiálu.

Nákup příčné flétny

je již složitější, protože nároky na nástroj a rozdíly v kvalitě i ceně jsou zde mnohem větší a  je třeba si pečlivě rozvážit k čemu je kupovaný nástroj určen.

V případě naprostých začátků s nejistým vývojem a zájmem o zvolený nástroj budeme asi opatrnější s finančními prostředky, v opačném případě, kdy dítě projeví velký zájem a nadání, by bylo dobré se poohlédnout již po nástroji vyšších kvalit. Kvalitní nástroj musí mít odolnou mechaniku s naprosto přesně kryjícími klapkami a vyhovující tónovou kvalitu.

Pokud nechceme výběrem nevhodného nástroje své začínající dítě hned od počátku limitovat v možnosti rozvoje jak v tónu, tak případně omezením v technice, přenechme tuto roli již zkušenému hráči aby nám nástroj vybral a vyzkoušel.

Na trhu najdeme příčné flétny mnoha značek ( Amati, James Trevor,Yamaha, Pearl, Sankyo, Muramatsu, Miyazawa a další ) a to ve velkém cenovém rozpětí od  cca 9000 Kč až po profesionální nástroje ( 60 000 - 100 000 Kč) a více, dle nároků hráče.

Flétny se vyrábí buď ze slitiny kovů – postříbřené, částečně nebo celostříbrné, dřevěné, dřevěné s kombinací stříbra, zlata nebo celé zlaté. Stříbrné flétny renomovaných firem jsou vyráběny buď sériově nebo také ručně na zakázku (což je samozřejmě odstupňováno cenou nástroje), dle požadavků jednotlivých hráčů. To platí také o flétnách zlatých, které jsou určené pro velmi náročné hráče a sólisty, hledající specifické zabarvení tónu, jeho nosnost, ozev, možnosti vazeb atd., umožňující jistou originalitu projevu.